ראשי חיפוש צור קשר
בעוז רוחם
סעדיה עמראני
צילה בן אברהם
אליעזר סודיט ("קבצן")
רות מוריץ ("סגנית דבורה")
חבלן, פרטיזן, עולה חדש
אברהם קירשנבויים ("תמיר")
יהודה לפידות ("נמרוד")
בן ציון כהן ("גיורא")
מנחם מדמוני
אליהו לוי
בעוז רוחם

גבורתם של לוחמי האצ"ל, נכונות ההקרבה ומסירות הנפש שלהם, עמידתם הגאה במשפט והליכתם הזקופה אל הגרדום עוררו הדים נרחבים בארץ ובעולם והוסיפו לעם ישראל כבוד ותעצומות נפש. התקווה שעליה מסרו את חייהם התגשמה עד מהרה, חוסל השלטון הזר וקמה מדינת ישראל העצמאית.

סעדיה עמראני מפקד תגבורת האצ"ל במשמר הירדן, הצליח לנהל משא ומתן עם הסורים תוך חירוף נפש, הגיע עמם להסכם ובכך הציל את חיי חבריו. תוך כדי הביצוע נורה ונהרג.
צילה בן אברהם האחות במשמר הירדן, נורתה בכדור בריאותיה, בעלותה ראשונה מהבונקר בו הסתתרה עם חבריה בניסיון לגונן עליהם (נשארה בחיים).
אליעזר סודיט ("קבצן") מפקד כוח ההבקעה העיקרי במערכה על יפו ב- 25 לאפריל 1948. שינה את תורת הלחימה של האצ"ל במהלך המערכה להתקדמות בתוך בניינים ע"י הריסת קירותיהם והמשך אבטחת האגפים ע"י בניית קירות שקי חול. במסגרת מבצעי חטיבת "גבעתי" נגד אשדוד, הוביל פשיטה על ריכוזי הצבא המצרי באשדוד ב-3 ליוני 1948. בעמדו בראש כוח מיוחד של 11 איש הסתנן בלילה למרכז הכוח המצרי, חיבל ברכבים מספר, פוצץ מחסן תחמושת וקטל מספר רב של מצרים. שב לבסיס בלא נפגעים.
רות מוריץ ("סגנית דבורה"), נהרגה בהתקפת הלגיון על יהודיה ב- 11 ביוני 1948 תוך ניסיון להציל את חברתה מרים אהרוני.
חבלן, פרטיזן, עולה חדש עם תרמיל חומר נפץ על גבו, הכריע את הקרב על ואדי ניסנס בחיפה, בפוצצו חור בקיר הבניין ברח' מיכאליס 17 ב-20 לאפריל 1948 שהיווה עמדה מרכזית של הערבים ואיפשר לחוליית הפריצה לחדור פנימה.
אברהם קירשנבוים ("תמיר") ב-10 בפברואר 1948, בהגנה מפני התקפת הלגיון על "ימין-משה" הצטיין הצעיר, יליד השכונה, ש"פיקד על כתה שגויסה מתושבי השכונה והחזיקה בחלק הדרומי של ימין-משה". במהלך ההתקפה "אברהם קירשנבוים, שהיה מקלען מאומן באצ"ל, קיבל לידיו מקלע 'ברן' של ה'הגנה' ובהיותו בעמדת-המקלע קצר בהמון הערבי ועצר התקדמותו". ואולם כוחות בריטיים פתחו אותה שעה באש לעבר השכונה, לשתק את ההתגוננות היהודית, ובעיקר כוונה האש לעמדת ה"ברן". קירשנבוים נפצע וכעבור יומיים מת מפצעיו. "בקרב זה", מסופר ב"יזכור", "הפך לגיבור האגדי של השכונה ורבים התפללו בתפילת-ציבור להחלמתו" (שם). הצעיר בן ה-22 ידוע היה לחברים רבים גם באצ"ל וגם בהגנה - שבה עבר בשעתו קורסים אחדים ואף שירת תקופה מסוימת בחי"ש ובעיקר בקרב בני הנוער של השכונה שבה "יומם ולילה עסק בשמירה ובביצורים והדריך את הנוער המקומי להגנת המקום ובשימוש בכל מיני כלי הנשק".
יהודה לפידות ("נמרוד") מפקד האצ"ל בהגנה על רמת רחל. עמד בגבורה מול התקפת הצבא המצרי והאחים המוסלמים תוך שהסב לו אבדות כבדות.
בן ציון כהן (גיורא) מפקד הפשיטה המוצלחת על שועפת ב-11 לדצמבר 1948. הייתה זו הפעולה ההתקפית הראשונה בירושלים של יהודים לאחר הכ"ט בנובמבר. מפקד האצ"ל בדיר יאסין. נפצע בהסתערות על הכפר.
מנחם מדמוני נהג מכונית תופת בהתקפה על שער שכם ב-18 לינואר 1948. נתפס בהיותו מחופש לערבי לפני שהצליח להפעיל את הפצצה ונהרג בידי הערבים.
אליהו לוי מפקד החוליה אשר ביצעה את פעולת התגמול הנועזת בשער שכם ב-12 לדצמבר 1948. בפעולה זו הפתיע האצ"ל והשליך חבית נפץ למרכז ערבי הומה. בפעולה נהרגו 20 ערבים ו-80 נפצעו.