מתוך מכתב תנחומים משר הבטחון אריאל שרון
מתוך מכתב מפקד היחידה
סמל איתן רותם ז"ל

בן רבקה ואריה
מ.א. 3341866
נולד בקיבוץ גבעת חיים איחוד
בכ"ד בשבט תשכ"א , 10/2/1961
התגורר בגבעת חיים איחוד
שרת בחטיבת הצנחנים
יחידה: גד' 890
התגייס בנובמבר 1979
נפל בפעילות מבצעית
בכ"ט באב תשמ"ב , 17/8/1982
במלחמת שלום הגליל
מקום נפילה: עבדיה
באזור לבנון
מקום קבורה: גבעת חיים אחוד
הותיר: הורים, אח ואחות


 • בן 21 בנפלו
  קורות חיים:
  בן רבקה ואריה, נולד ביום כ"ד בשבט תשכ"א (10.2.1961) בגבעת חיים איחוד. איתן למד בבית הספר היסודי ובחטיבת הביניים בקיבוצו. הוא המשיך ללמוד בתיכון "חוף הכרמל", וסיים את בית הספר במגמה הומנית.
  איתן הצטיין בספורט. הוא השתתף בתחרויות במשחקי כדור-מים, ונמנה עם הנבחרת הישראלית בענף ספורט זה. קבוצתו ייצגה את ישראל בתתרויות בין-לאומיות, שהתקיימו במקומות שונים בעולם. כספורטאי מצטיין היה איתן יכול לשרת בצה"ל בתפקיד עורפי, אולם הוא העדיף לשרת בחיל קרבי.
  בנובמבר 1979 הוא התגייס לצה"ל ושירת בחיל הרגלים. איתן עבר אימוני טירונות, נשלח לקורס מ"כים וסיימו בהצלחה. באפריל 1981, הוא הועלה לדרגת סמל.
  בעת שירותו הצבאי המשיך איתן להתאמן בספורט, ולייצג את ישראל בתחרויות בין-לאומיות באירופה ובאמריקה. אימוניו בנבחרת לא פגעו בשירותו הצבאי. בפברואר 1981, הוא הועלה לדרגת סמ"ר. ביולי 1982, בימי מלחמת שלום הגליל, אושרה יציאתו מן הארץ לתחרות ספורטיבית. כששב לארץ, חזר איתן לפקד על יחידתו בלבנון.
  ביום כ"ט באב תשמ"ב (17.8.1982), כשפיקד על יחידת סיור ליד הכפר עבדיה בלבנון, נלכד איתן במארב מחבלים, שפתחו באש והרגוהו. בן 21 שנים היה בנופלו.
  איתן הובא למנוחות בקיבוץ שבו נולד, בגבעת חיים איחוד. הוא השאיר אחריו הורים, אח ואחות.
  שר הביטחון אריאל שרון כתב עליו במכתב תנחומים למשפחתו: "סמל ראשון איתן רותם נתן את חייו למען מולדתו. הוא שירת בגדוד חיל רגלים, היה חייל מעולה. אחרי שסיים קורס מ"כים, תיפקד איתן כסמל במחלקת מרגמות. הוא היה ספורטאי מצטיין, עמד בכבוד בשני התחומים, בלי להזניח אף אחד מהם, בהצטיינות".
  מפקד יחידתו כתב עליו למשפחתו: "במהלך השירות קבע לעצמו איתן מסלול בפלוגת צנחנים, בלי להזניח את הספורט, שכל כך אהב. הוא סימל בחייו את כל היפה והנפלא שאנו מחפשים ומוצאים בנוער שלנו היום. בנכם, בפלוגה ובגדוד, היה דמות שלא ניתן שלא להזדהות עמה, לחייך לקראתו. רצון עז ונחוש להישאר בגדוד, למרות יכולתו כספורטאי מצטיין להשתחרר לתפקידים קלים יותר, ויכולתו לבצע בהצלחה את כל המשימות שהוטלו עליו בגדוד ובנבחרת - כל אלה הם נושאים להערכה ולהערצה".