ראשי עובדות ומספרים לאתר העירוני כתבו לנו
מאגרי מידע תמונות סרטים עבודות תלמידים קישורים


נשר עיר בתנופה

שנת הקמה: 1925

שטח שיפוט: 13,000 דונם.

אוכלוסיה: כ-25,000 תושבים.

אוכלוסיה מתוכננת: כ-35,000 תושבים.

מיקום: ממוקם במורד המזרחי של הר הכרמל כ-5 ק"מ מזרחית לחיפה על הכביש הראשי לעמק יזרעאל, בצפון גובל בעמק זבולון ונחל הקישון. נשר מהווה חלק אינטגרלי מהאיזורים הבנויים של חיפה בכיוון הר הכרמל.
מקור השם: מפעל המלט נשר שהיווה בסיס להקמת העיר.

לא ידוע מי החליט לצרף לשמה של חברת המלט את המילה נשר, אך המוטיב השתרש.

אולי היה זה ע"ש הנשרים בכרמל,

אולי על שם החזון והמעוף של אבי המפעל.

מקור הסמל: בראשית שנות החמישים כשהוכרז על נשר כמועצה מקומית עוצב הסמל המקורי של היישוב: נשר הפורש כנפיו על שכונות העיר. הארובות מייצגות את מפעלי התעשייה בעיר.
רקע גאוגרפי :
גבולות: נשר גובלת עם שטחיה של העיר חיפה בצפון מזרח, פארק הכרמל חותם את העיר מצידה הדרומי מזרחי מצפון חותמים את התפתחותה העירונית נחל הקישון והקריות. נשר ממוקמת בין ערכי טבע ייחודיים כמו הכרמל והקישון לבין אזורים עירוניים ואזורי תעשייה ברמה מטרופולינית.
דרכים: לאורך כל השנים היישוב בנשר נהנה מיתרונות של מיקום ברמה האזורית ואפילו ברמה הארצית. הדרך הראשית לכיוון עורפה החקלאי של חיפה, דרך היסטורית בעלת חשיבות רבה, עוברת למרגלות הכרמל בואכה מזרחה. דרך אחרת שעוברת בתחומי נשר היא הדרך המובילה לצפון הארץ. בתקופת המנדט עם התפתחות הנוף הבנוי של הארץ התקבעו תוואי הדרכים ההיסטוריות וקיבלו משנה תוקף כשלאורכן הועברה מסילת הברזל לעבר הירדן. כיום המגמה היא להוציא את הדרכים שהפכו לדרכים ארציות אל מחוץ לשטח הבנוי של העיר. תנאי הכרחי לפיתוח העיר בשנים האחרונות הייתה הסטת תוואי הכביש ההיסטורי מתוך העיר לשוליה..